
Miljö är kapital
Politiska miljömål som driver utvecklingen:
2030 Sveriges fordonsflottan oberoende av fossila bränslen
2050 Sverige helt utan klimatutsläpp
Vi tar ert förtroende på största allvar.
Utan våra aktieägare hade Scandinavian Biogas aldrig fått möjligheten att utvecklas. Idag har vi omkring 2500 aktieägare. Tack alla ni som tror på oss och investerar i bolaget. Vi hoppas att ni har lagt märke till Scandinavian Biogas positiva utveckling och att vi har ert fortsatta förtroende.
IR kontakt
Matti Vikkula, CEO
matti.vikkula(at)scandinavianbiogas.com
+46 (0) 70 59 799 38
Grön finansiering och ramverk för aktier
Introduktion till den gröna finansieringen och ramverk för aktier
Scandinavian Biogas har granskats av CICERO Shades of Green AS (“CICERO”), som erbjuder en marknadsledande oberoende, forskningsbaserad utvärdering av gröna och hållbarhetsobligationer samt fullständiga företagsbedömningar.
CICERO har lämnat sina yttranden om företags skuldfinansiering (”second opinions”) sedan 2008 och bedömer skulden i mörkgröna, mellangröna och ljusgröna nyanser för att erbjuda investerare bättre insikt i miljökvalitet och klimatrisker. Inkluderat i den övergripande nyanseringen (”shading”) är en bedömning av bolagsstyrningen, rankat som rättvis, bra och utmärkt.
Dessutom har CICERO utvecklat en ny metod för bedömningar av företag genom att utvidga det gröna finansieringsramverket till att omfatta hela företaget och dess aktier. CICERO:s företagsbedömningar ger inblick i de gröna övergångsambitionerna genom att lägga till ljus, medium och mörkbrun nyansering (”shading”) till de tre gröna nyanseringarna (”shadings”) för inkomstströmmar och investeringar beroende på hur väl de är anpassade till en koldioxidsnål, klimatresistent framtid. Bedömningen ger också investerare och långivare information om möjlig anpassning till EU:s taxonomi samt företagens miljöstyrningsstruktur. En bedömning av bolagsstyrningen ingår med samma betyg som för bolagsstyrningsbedömningen i CICERO:s second opinions.
Scandinavian Biogas’ betyg
I augusti 2020 slutförde CICERO sin second opinion för Scandinavian Biogas och bedömde företagets skuldfinansiering till mörkgrön och en bolagsstyrningsrankning till god. I november 2020 tilldelade CICERO en mörkgrön nyansering (”shading”) till alla Scandinavian Biogas intäktsströmmar och investeringar, och ett bolagsstyrningsresultat till god. Vidare bedömer CICERO att Scandinavian Biogas verksamhet sannolikt kommer att vara anpassade till EU: s taxonomi.
Finansiell kalender
-
oktober 27, 2022
Kvartalsrapport juli-sept, 2022
-
februari 15, 2023
Bokslutskommuniké januari-december 2022
-
mars 31, 2023
Årsredovisning 2022
Aktier
Scandinavian Biogas största aktieägare*
*Ägarlista per 30/09/2021.
Certified adviser
Erik Penser Bank AB
Apelbergsgatan 27
Box 7405
103 91 Stockholm
+46 (0) 84 63 8000
certifiedadviser(at)penser.se
www.penser.se
Scandinavian Biogas Fuels International AB (publ) Bokslutskommuniké för perioden 1 januari – 31 december 2020
Framgångsrik nyemission om 350 MSEK, börsnotering och slutfört förvärv av Biokraft Holding AS samt Ekdalens Biotransporter AB – proforma EBITDA 103,6 MSEK för hela året
Sammanfattning fjärde kvartalet
- Notering vid Nasdaq First North Premier Growth Market, första handelsdag 16 december.
- Riktad nyemission med en bruttolikvid om 350,0 MSEK före transaktionskostnader.
- Slutfört förvärven av Biokraft Holding AS samt Ekdalens Biotransporter AB, nu helägda dotterbolag.
- Flerårigt avtal har ingåtts mellan koncernen och en kund i Europa om leverans av flytande biogas (LBG).
- COVID-19 har påverkat koncernens försäljning av gas, dock i begränsad omfattning.
- Nettoomsättningen uppgick till 82,3 (99,7) MSEK, motsvarande en minskning med 17,5% jämfört med samma period förra året. Nedgången förklaras främst av ett underhållsstopp som genomfördes för att öka produktionsstabiliteten i anläggningen i Skogn. Anläggningen är sedan början av februari 2021 i full drift.
- EBITDA uppgick till 20,8 (29,0) MSEK.
- Operativ EBITDA för perioden uppgick till 15,0 (17,0) MSEK.
- Resultatet efter skatt uppgick till -12,0 (-5,5) MSEK.
- Resultat per aktie uppgick till -0,39 (-0,33) SEK.
- Det operativa kassaflödet uppgick till 42,4 (21,9) MSEK.
Sammanfattning helåret
- Notering vid Nasdaq First North Premier Growth Market, första handelsdag 16 december.
- Riktad nyemission med en bruttolikvid om 350,0 MSEK före transaktionskostnader.
- Slutfört förvärven av Biokraft Holding AS samt Ekdalens Biotransporter AB, nu helägda dotterbolag.
- 10 februari 2020 återbetalades koncernens utestående obligationslån 2016/2020 om 230 MSEK och ersattes av en privat kreditfacilitet om 200 MSEK, vilken återbetalades 30 september 2020. Den ersattes av en senior kreditfacilitet som har markant bättre lånevillkor.
- COVID-19 har påverkat koncernens försäljning av gas, dock i begränsat omfattning.
- Nettoomsättningen uppgick till 338,4 (363,6) MSEK, motsvarande en minskning med 6,9% jämfört med samma period förra året.
- EBITDA uppgick till 80,6 (87,8) MSEK.
- Proforma EBITDA uppgick till 103,6 (103,7) MSEK inkluderat förvärvet av Ekdalens Biotransporter AB,
- Proforma operativ EBITDA-% uppgick till 22,4 (20,7) %.
- Resultatet efter skatt uppgick till -63,2 (-55,9) MSEK.
- Totalt har det under perioden bokats 18,1 MSEK i negativ resultatpåverkan för domslutet i Korea.
- Resultat per aktie uppgick till -2,07 (-3,32) kr.
- Det operativa kassaflödet uppgick till 89,4 (0,00) MSEK.
Väsentliga händelser efter periodens slut
Jordbruksverket har i enlighet med förväntan i början av året fastslagit att totala biostödet kommer uppgå till 200 MSEK för 2021 och kommer kunna ansökas april till och med december 2021. Ledningens bedömning är att totalt stöd för 2021 för bolaget kommer vara enligt förväntan men att det erhålls under nio månader istället för tolv då ingen utbetalning av stödet kommer ske första kvartalet.
Ledningens bedömning är att det genomförda underhållsstoppet i Skogn är slutförd och därmed förväntas LBG-produktionen återigen vara på förväntad nivå.
Inga andra väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
All finansiell information i denna rapport avser koncernen om inget annat anges och belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år.
VD-kommentar för perioden
”Koncernens notering på Nasdaq First North Premier var den absolut viktigaste händelsen för helåret 2020. Nyemissionen gav oss 350 MSEK före transaktionskostnader och har gjort att vi kunnat säkerställa finansieringen av koncernens tillväxtplan med eget kapital, samtidigt som vi fått en både bredare och starkare ägarbas. Ankarinvesterare i emissionen var Länsförsäkringar Fondförvaltning, Handelsbanken Hållbar Energi och Skandia Sverige Hållbar. Tillsammans förvärvade de aktier för 130 MSEK.
Ett annat viktigt och välkommet steg på vägen framåt är att vår samarbetspartner i Norge, TrønderEnergi, nu har konverterat sina investeringar i vårt tidigare gemensamma dotterbolag Biokraft till aktier i koncernen. TrønderEnergi har därmed blivit koncernens största ägare.
Förvärvet av Ekdalens Biotransporter förstärker koncernens position på marknaden för såväl industriella som lantbruksbaserade organiska avfallsströmmar för biogasproduktion. Förvärvet är ett viktigt steg i utvecklingen av koncernens affärer och ger oss bättre kontroll på produktionsprocessen både uppströms och nedströms i värdekedjan.
Operativt började året på ett bra och tillfredsställande sätt det första kvartalet. Tyvärr blev det ett sämre andra kvartal då COVID-19 påverkade våra kunder, och därmed även oss negativt. Under tredje kvartalet kunde vi dock säkerställa en förbättring både i koncernens lönsamhet såväl som i kassaflödet. Under fjärde kvartalet genomfördes ett underhållsstopp i anläggningen i Skogn som genomfördes för att öka produktionsstabiliteten, vilket dessvärre påverkade producerade LBG-volymerna negativt. Vår bedömning är att det genomförda underhållsstoppet i Skogn nu är slutfört och därmed anses LBG-produktionen återigen vara på förväntad nivå.
COVID-19 pandemin har påverkat både den globala och den skandinaviska ekonomin markant och har påverkat koncernens affärer något, dels med lägre rågasproduktion på reningsverken i Stockholm, dels med något minskad efterfrågan från vissa kunder. Sveriges regering har dock bekräftat i höstbudgeten att man förbereder för ett långsiktigt produktionsstödsystem enligt det förslag som biogasmarknadsutredningen publicerade i slutet av 2019. Koncernen ser också ett ökat intresse för biogas från stora kunder, och då framför allt för flytande biogas (LBG). Förutsättningarna för svensk biogasindustri är därmed på väg att förstärkas. Under 2021 kommer vi fortsatt fokusera på ökad produktion och på den planerade tillväxtplanen.
Matti Vikkula
Verkställande direktör och koncernchef
Scandinavian Biogas kommer att publicera rapporten för fjärde kvartalet 2020 torsdagen den 18 februari cirka kl. 12.00. En telefonkonferens för investerare, analytiker och media hålls kl. 15.00. Rapporten kommer att presenteras på telefonkonferensen av VD och koncernchef Matti Vikkula och CFO Anna Budzynski. Presentationen hålls på engelska och inleds med en kort presentation av rapporten som följs av en frågestund. För att delta i telefonkonferensen, använd https://tv.streamfabriken.com/scandinavian-biogas eller besök Scandinavian Biogas hemsida, där ni också hittar presentationsmaterialet och relaterad information. Inget fysiskt möte kommer att hållas.
Telefonnumret till konferensen är:
Sverige: +46850558374
England: +443333009267
USA: +18332498407
Bokslutskommunikén 2020 för Scandinavian Biogas Fuels International AB (publ) finns nu tillgänglig på www.scandinavianbiogas.com.
För ytterligare information, kontakta Matti Vikkula, vd och koncernchef,
Mobil; +46 70 597 99 38
Email; matti.vikkula(at)scandinavianbiogas.com
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Scandinavian Biogas Fuels International AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU MAR) nr 596/2014. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 februari 2021 kl. 12:00.
2022-07-20
Q2: Omfattande avtal om 1 tWh Bio-lng med alternoil signerat, ordervärde om minst 2,7 miljarder sek
2022-07-19
Scandinavian Biogas uppdaterar finansiella mål för 2024 och bekräftar accelererad kapacitetsutbyggnad för att nå 3 TWh till 2030
2022-07-08
Scandinavian Biogas rapport för andra kvartalet och inbjudan till digital konferens den 20 juli
2022-06-29
Klimatklivet beviljar Scandinavian Biogas 154 miljoner i investeringsbidrag för biogasprojekt i Örkelljunga kommun
2022-06-12
Scandinavian Biogas ingår leveransavtal om Bio-LNG värt 2,7 miljarder kronor med ledande tyska LNG-distributören Alternoil
2022-04-25
Scandinavian Biogas rapport för första kvartalet och inbjudan till digital konferens den 28 april
2022-04-11
Scandinavian Biogas lönsamhet under första kvartalet 2022 markant lägre än planerat
2022-03-31
Scandinavian Biogas Fuels International (publ) publicerar årsredovisning för 2021
2022-02-17
Bokslutskommuniké 2021 Scandinavian Biogas. Ny långsiktig målsättning till 2030 – 3 TWh biogasproduktion, främst Bio-LNG
2022-02-17
Scandinavian Biogas definierar långsiktigt tillväxtmål till 2030 – 3 TWh biogasproduktion, främst Bio-LNG
2022-02-14
Scandinavian Biogas rapport för fjärde kvartalet och inbjudan till digital konferens den 17 februari
2022-02-01
Scandinavian Biogas förstärker organisationen för att möta den ökande efterfrågan på flytande biogas
2022-01-24
Scandinavian Biogas investerar 300 miljoner i norra Europas största anläggning för flytande biogas
2021-12-13
Scandinavian Biogas erhåller 154 MSEK i investeringsstöd från Klimatklivet för att bygga biogasanläggning i Mönsterås
2021-12-02
EU LIFE och Scandinavian Biogas omvandlar avlopp från pappersindustri till biogas i norska Skogn
2021-10-29
Q3: EU och Sverige satsar långsiktigt på biogas i omställningen till en cirkulär ekonomi
2021-10-18
Scandinavian Biogas rapport för tredje kvartalet och inbjudan till konferens den 29 oktober
2021-07-23
Genomförandet av tillväxtplanen fortsätter – grön obligation om 700 MSEK emitterad
2021-07-15
Scandinavian Biogas rapport för andra kvartalet och inbjudan till konferens den 23 juli
2021-04-29
Genomförandet av tillväxtplanen går framåt, klimatklivet har beviljat koncernen investeringsbidrag om 135 msek i Sverige och Skogn II-projektet i Norge är påbörjat
2021-04-29
Scandinavian Biogas investerar 170 miljoner i utbyggnad av anläggning för flytande biogas i norska Skogn
2021-04-20
Scandinavian Biogas inbjuder till stämmopresentation och kvartalsrapportpresentation den 29 april
2021-03-24
Valberedningen i Scandinavian Biogas föreslår Anders Bengtsson till ny styrelseordförande och nya styrelseledamöter
2021-03-11
Scandinavian Biogas får 135 miljoner kronor i investeringsbidrag från Klimatklivet
2021-02-18
Scandinavian Biogas Fuels International AB (publ) Bokslutskommuniké för perioden 1 januari – 31 december 2020
2021-02-16
Scandinavian Biogas rapport för fjärde kvartalet och inbjudan till telefonkonferens den 18 februari
2021-01-28
Valberedning utsedd inför årsstämma 2021 i Scandinavian Biogas Fuels International AB
2020-12-16
Första dag för handel i Scandinavian Biogas mörkgröna aktier på Nasdaq First North Premier Growth Market
2020-12-14
Scandinavian Biogas genomför en placering om 586 miljoner kronor av mörkgröna aktier och publicerar en bolagsbeskrivning i samband med noteringen
Presentationer
Om Scandinavian Biogas
Q2 Investerarpresentation, 2022-07-20
Video, Matti Vikkula CEO»
Q2 Investerarpresentation, 2022-07-20
PPT, Matti Vikkula CEO»
Bio-LNG leveransavtal med tyska LNG distributör Alternoil, 2022-06-13
PPT, Matti Vikkula CEO och Jürgen Muhle, styrelseordförande Avanca Group»
Bio-LNG leveransavtal med tyska LNG distributör Alternoil, 2022-06-13
Film, Matti Vikkula CEO och Jürgen Muhle, styrelseordförande Avanca Group»
Q1 Investerarpresentation, 2022-04-28
Film, Matti Vikkula CEO»
Q1 Investerarpresentation, 2022-04-28
PPT, Matti Vikkula CEO»
Q4 Investerarpresentation, 2022-02-17
PPT, Matti Vikkula CEO»
Q2 Investerarpresentation, 2021-07-23
PPT, Matti Vikkula CEO»
Q1 Investerarpresentation, 2021-04-29
PPT, Matti Vikkula, CEO»
Q1 Investerarpresentation, 2021-04-29
Film, Matti Vikkula, CEO»
Q4 Investerarpresentation, 2021-02-18
PPT, Matti Vikkula CEO»
Investerarpresentation 2021-01-14
PPT, Erik Penser Bank»
Green financing framework
PDF»
ESG Questionnaire
PDF»
Tal från Scandinavian Biogas’ styrelseordförande
Bolagsstämma 2021-04-29
Film, Göran Persson och Matti Vikkula»
Listing ceremoni 2020-12-16
Film, Göran Persson»
Bolagsstämma 2020-06-25
Film, Göran Persson»
Bolagsstämma 2019-06-27
Film, Göran Persson»
Bolagsstämma 2017-05-11
Film, Göran Persson»
Bolagsstämma 2016-04-28
Film, Göran Persson»
Bolagsstämma 2015-05-21
Film, Göran Persson»